Willa, która znajduje się przy ulicy Ostródzkiej 2 w Iławie, stanowi niezwykle interesujący przykład architektury zabytkowej z przełomu XIX i XX wieku. Budynek ten, zaprojektowany na planie prostokąta, został wzniesiony w okresie między tymi dwiema stuleciami.
Konstrukcja obiektu opiera się na solidnych kamiennych fundamentach, a jego ściany wykonane są z charakterystycznej żółtej cegły. Willa składa się z dwóch kondygnacji, które są przykryte dwuspadowym dachem, aktualnie pokrytym blachą. Fasada budynku wyróżnia się siedmioosiowym układem, w którym centralne miejsce zajmuje przybudówka, w której znajduje się wejście do wnętrza. Na samej górze, w partii dachu, umiejscowiona jest szeroka facjata. Ciekawe jest również to, że otwory okienne oraz drzwiowe zostały zamknięte łukami odcinkowymi, co dodaje elegancji całej budowli.
Co ważne, willa ta została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-4501 z dnia 22 lutego 2008 roku, co potwierdza jej historyczną wartość. Wśród najbardziej znanych mieszkańców obiektu znajduje się Fritz Hekkele, znany właściciel zakładu kamieniarskiego w Iławie, który zasłynął jako twórca pomnika poświęconego żołnierzom z iławskiego garnizonu. Ten znaczący monument był wystawiony na koronie stadionu w Iławie w latach 1929-1945.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.01.2020 r.]
- Kamienica przy ul. Ostródzkiej 2, kolejny zabytek czekający na remont [online], ilawa.wm.pl [dostęp 25.01.2020 r.]
- a b c d e Program opieki nad zabytkami 2018 ↓, s. 41.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Willa przy ul. Sienkiewicza 10 w Iławie | Stajnia-Wozownia w Iławie | Wieża ciśnień przy ul. 1 Maja w Iławie | Wieża ciśnień przy ul. Wojska Polskiego w Iławie | Budynek dawnego urzędu prowiantowego w Iławie | Mury miejskie w IławieOceń: Willa przy ul. Ostródzkiej 2 w Iławie