Magda Żuk


Magdalena Krakowska to uznawana za bardzo utalentowaną polska architekt oraz artystka, która miała swój debiut 17 maja 1961 roku w Iławie.

Jej prace łączą w sobie pasję do architektury oraz szeroką wizję artystyczną, co sprawia, że wyróżnia się na tle współczesnych twórców.

Życiorys

Magda Żuk, znana postać, urodziła się w Iławie. Swoje edukacyjne początki, obejmujące szkołę podstawową i średnią, spędziła w Płocku w LO im. St Małachowskiego. Następnie, w latach 1981–1988, studiowała Architekturę na Politechnice Warszawskiej. Związana z architekturą, prowadziła własną działalność jako architekt i dekorator wnętrz.

W życiu prywatnym, wyszła za mąż za Krzysztofa Krakowskiego i ma dwoje dzieci. Od 1982 roku była również związana ze Studiem Piosenki w Klubie Park, gdzie zaczęła rozwijać swoje artystyczne zainteresowania. W 1983 roku zdobyła uznanie jako jedna z laureatek Jarmarku Piosenki, który był eliminacją warszawską do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W trakcie XIX SFP w Krakowie zdobyła III miejsce dzięki piosence „Pana ciało”.

Od 1983 roku można było ją zobaczyć w kabarecie „Pod Egidą”, kierowanym przez Jana Pietrzaka. Jej aktywność w tym kabarecie trwała głównie do 1990 roku, chociaż jeszcze w 2007 roku wzięła udział w występie z okazji 40-lecia „Pod Egidą” w Teatrze Polskim w Warszawie.

Artystka brała także udział w festiwalu FAMA w Świnoujściu, warsztatach kabaretowych Zenona Laskowika w Łazach oraz festiwalu Łódźstok w latach 1983–1987. Od 1984 roku prezentowała własny program, w którym znalazły się zarówno piosenki literackie, jak i kabaretowe. Wśród autorów jej tekstów znaleźli się znani twórcy jak Jonasz Kofta, Stanisław Klawe czy Grzegorz Tomczak, a także Agnieszka Osiecka i Jan Kazimierz Siwek.

W latach 1986–1987 współtworzyła kabaret „Pod Okiem”, który działał w Ośrodku Kultury Ochoty razem z Kazimierzem Kaczorem, Piotrem Machalicą, Zbigniewem Zamachowskim oraz Sławomirem Orzechowskim i Barbarą Dziekan. Autorzy tekstów kabaretu to Stanisław Klawe oraz Marek Ławrynowicz. W 1987 roku wystąpili w POSK Londyn.

W 1995 roku wydała płytę „Najbliżej i najdalej”, na której znalazły się jej własne teksty, a muzykę stworzył Andrzej Rejman. Przez lata 2000–2006 występowała „Pod Harendą” na Scenie Kabaretowej Artura Andrusa, jak i brała udział w Tarasowych Spotkaniach Kabaretowych prowadzonych przez Grzegorza Porowskiego oraz Stanisława Klawe.

W 2005 roku światło dzienne ujrzała jej książka „Jaskółki nad głową”, a w 2015 roku ukazała się publikacja „Szklane oczy”, obie z autorskimi ilustracjami. Żyjąc w Warszawie i Melbourne, artystka występowała dla Polonii, uczestnicząc w takich wydarzeniach jak Polish Festival w 2015 i 2017 roku.

W 2016 roku powołała do życia zespół „3 Laetare”, który miał zaszczyt występować na głównych scenach Polonii australijskiej w miejscach takich jak Canberra, Melbourne i Sydney. W 2017 roku zdobyła Nagrodę Specjalną w międzynarodowym konkursie International Kościuszko Bicentenary Competion za piosenkę „Insurekcja”, do której słowa napisała Magdalena Krakowska, a muzykę skomponowała Ania Massetti. W tym samym roku wystąpiła w Art Centre w Melbourne podczas uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W czerwcu 2018 roku artystka uczestniczyła w II Polonijnym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając wyróżnienie honorowe. Finałowy koncert odbył się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. 2018 rok to również czas wydania przez Magdę Żuk płyty CD „Królestwo Jego”, przy której współpracowali: Ania Massetti (kompozycje, piano), Magdalena Krakowska (teksty, śpiew) oraz Krzysztof Krakowski (gitary, mastering).

Dyskografia

Oto dyskografia Magdy Żuk, prezentująca najważniejsze wydania artystki.

  • 1989: Pana ciało, Pomaton 1989, kaseta,
  • 1995: Najbliżej i najdalej, A-Studio Autorskie 1995, CD,
  • 2018: Królestwo Jego, KrakowskiStudio 2018, CD.

Przypisy

  1. Komitet Obchodów Konstytucji 3 Maja zaprasza na uroczystą kolację, „Express Australijski” [dostęp 22.04.2018 r.]
  2. To już XIII Polski Festiwal na Federation Square, Niedziela 12.11.2017 r., „Puls Polonii”.
  3. BożenaB. Wojtas, Koncert Ewy Błaszczyk i jej gości na rzecz Fundacji „A kogo?”, „Tarasowe Spotkania Kabaretowe” [dostęp 13.03.2016 r.]
  4. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie [online], studenckifestiwal.pl, Kalendarium [dostęp 13.03.2016 r.]
  5. MariaM. Koter-Rosiak, Koncert grupy „3 Laetare” w Marayong [online].
  6. Monika NowackaM.N. Athanasiou, Koncert dla Pawła Czubryja w Polskim Klubie Sportowym w Albion [online].
  7. DariuszD. Buchowiecki, Concert by "Trio Laetare", „SBS Polish”.
  8. AnnaA. Sadurska, International Kosciuszko Bicentenary Competition [online].
  9. Sylwetki laureatów - Magdalena Krakowska, Międzynarodowy Konkurs „Kosciuszko Bicentenary”, „Puls Polonii”.
  10. NK, Magda Żuk, „Warszawski Informator Rzeczpospolitej”, 14.04.2006 r.

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Marcin Bastkowski | Sir Michu | Brygida Turowska | Marcin Ułanowski

Oceń: Magda Żuk

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:22