Marek Krajewski to wybitny przedstawiciel polskiej socjologii, który przyszedł na świat 25 grudnia 1969 roku w Iławie. Jego prace i badania w tej dziedzinie znacząco przyczyniły się do rozwoju nauk społecznych w Polsce.
W ciągu swojej kariery Krajewski zdobył uznanie jako ekspert w analizie zjawisk społecznych, co czyni go wpływową postacią w środowisku akademickim.
Życie i działalność naukowa
Marek Krajewski to znany socjolog, którego działalność naukowa ewoluowała przez lata. W 1994 roku zakończył swoją edukację na kierunku socjologia w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu, prezentując pracę dyplomową, która koncentrowała się na niezależnej sztuce w Polsce lat 80-tych. Dwa lata później, w 1997 roku, uzyskał stopień doktora, osnuwając swoją rozprawę na temat relacji między sztuką a polityką w okresie PRL-u.
W 2004 roku Krajewski osiągnął habilitację, bazując na pracy dotyczącej kultury popularnej. Jego specjalizacje obejmują socjologię kultury oraz socjologię sztuki, a w 2015 roku został uhonorowany tytułem profesora nauk społecznych. W swojej karierze pracy współpracuje z Instytutem Socjologii UAM w Poznaniu, gdzie jest zatrudniony w Zakładzie Socjologii Wiedzy i Świadomości Społecznej.
Od 2001 roku Marek Krajewski współpracuje z Jerzym Kaczmarkiem w ramach Pracowni Socjologii Wizualnej, której celem jest popularyzacja dziedziny socjologii poprzez tworzenie filmów i prezentacji multimedialnych. Te projekty mają na celu analizowanie i dokumentowanie współczesnych zjawisk społecznych. Ponadto, Krajewski pełnił rolę kuratora na kilku wystawach oraz jako dyrektor projektu Galeria Zewnętrzna AMS w latach 1998-2004, który skupiał się na popularyzacji sztuki publicznej oraz wzbogaceniu życia w przestrzeniach miejskich.
Był także pomysłodawcą projektu „Niewidzialne miasto”, który miał na celu dokumentowanie i uwiecznienie oddolnych, kreatywnych inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców dużych polskich aglomeracji, takich jak Poznań czy Łódź.
Wybrane publikacje
Oto wybrane prace Marka Krajewskiego, które prezentują jego badania oraz osiągnięcia w dziedzinie socjologii.
- Kultury kultury popularnej, Poznań, Wydaw. Naukowe UAM, 2003, 2005,
- W stronę socjologii przedmiotów, Poznań, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2005,
- Co widać?, Poznań, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2006,
- POPamiętane, Gdańsk, Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, cop. 2006,
- Prywatnie o publicznym, publicznie o prywatnym, Poznań, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2007,
- Wizualność miasta. Wytwarzanie miejskiej ikonosfery, Poznań, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2007,
- (red.) Wyobraźnia społeczna. Horyzonty, źródła, dynamika: uwarunkowania strategii dostosowawczych współczesnego społeczeństwa polskiego: studium socjologiczne, Poznań, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2008,
- Kłopoliwe[!] obrazy, Poznań, Galeria Miejska „Arsenał”, 2009,
- Handmade. Praca rąk w postindustrialnej rzeczywistości, Warszawa, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, 2010,
- Badania wizualne w działaniu: antologia tekstów, Warszawa, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, 2011.
Przypisy
- Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 r. (dodatek CD).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Szymon Drej | Mariusz Antolak | Cezary Kochalski | Richard Altmann | Daria AbramowiczOceń: Marek Krajewski (socjolog)