Zalewo atrakcje turystyczne, co zobaczyć w mieście

Zalewo to jedno z miast znajdujących się w powiecie iławskim. Należy ono do gminy miejsko-wiejskiej Zalewo, której jest siedzibą. Zamieszkuje je zaledwie nieco więcej niż 2 tysiące mieszkańców, jednak potrafi zauroczyć niejedną osobę, co wynika przede wszystkim z  wielu zabytków, jakie posiada w swoim obrębie.

 
Jest to miasto posiadające dość długą historię. Zostało założone pod koniec XIII wieku, a prawa miejskie otrzymało już pięć lat później – dokładniej w 1305 roku. Od początku zauważyć można szybki jego wzrost, na co wskazują liczne obiekty architektoniczne pochodzące nawet z okresu średniowiecznego, które do dnia dzisiejszego zachowały się w całkiem atrakcyjnym stanie. Jednym z nich jest na pewno pochodzący z XIV stulecia kościół Jana Apostoła i Ewangelisty. Został on wybudowany w stylu typowo gotycki i właśnie w takim utrzymywany jest do dnia dzisiejszego. Na uwagę zasługuje także trochę młodszy, lecz również posiadający swoją historię, Kościół Świętej Rodziny, często odwiedzany przez mieszkańców Zalewa i jego okolic.

 

Olbrzymią wartość historyczną, jaką posiada to miasto, podkreślają również mury miejskie, a właściwie ich pozostałości. Zostały one wybudowane niecałe sto lat po powstaniu miasta – w XIV stuleciu i idealnie pełniły swoją funkcję, chroniąc przed licznymi wiekami, przez co najmniej dwa stulecia. W późniejszym okresie, na skutek licznych walk przeprowadzanych w okolicach obecnych granic miasta, mury znacząco ucierpiały – dzisiaj można zwiedzać jedynie miejsce, w obrębie którego znajdowały się one oraz pozostałości po nich.

 

Duże znaczenie posiada także szereg kamienic, które podkreślają historyczne znaczenie, jakim charakteryzuje się zalewo. Można je znaleźć praktycznie na każdym kroku, przede wszystkim w okolicach najstarszych. Na uwagę zasługuje między innymi kamienica przy ulicy Żeromskiego, turystom oraz osobom odwiedzającym Zalewo znana także jako Jedynka. Należała do niemieckich właścicieli przez długi okres czasu, którzy pozostawili swój znaczący ślad w obrębie miasta. Kamienic i budynków mieszkalnych wartych uwagi pod względem historycznym jest zdecydowanie więcej, wystarczy przejść się po ulicach takich, jak ulica Ślusarska, Kolejowa czy Jesionowa, aby zauważyć to niemal natychmiast – miasto posiada wiele historycznych obiektów, które do dnia dzisiejszego zachowały się w całkiem dobrym stanie.

One thought on “Zalewo atrakcje turystyczne, co zobaczyć w mieście

  1. Dwie największe atrakcje turystyczne w Zalewie:
    1. Gotycki kościół św. św. Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela (1335-1351)
    2. Fragmenty murów obronnych i baszt (XIV w.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *