Sztum – co warto zobaczyć, ciekawe miejsca

Decydując się na bliższy kontakt z województwem pomorskim, warto pokusić się o odwiedzenie Sztumu – miasta znajdującego się w powiecie sztumskim, będącego jednocześnie siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Sztum. Obecnie zamieszkiwane jest ono przez ponad 10 tysięcy mieszkańców, których liczba znacząco podkreśla istotę miasta w okolicy.

 
Sztum otrzymał prawa miejskie zaraz po jego założeniu, a dokładniej w 1416 roku. Od tego czasu może nieustannie rozwijać się, rozbudowując swoje granice oraz kreując swoją historię w możliwie jak najbardziej pozytywny sposób.

 
Miejsce posiada wiele zabytków, które na pewno spotkają się z całkiem sporym zainteresowaniem pasjonatów lokalnej historii i architektury. Zarówno miłośnicy budowli sakralnych wraz z reprezentowanymi przez nie stylami, jak i budynków świeckich, na pewno znajdą coś, co zwróci na siebie ich uwagę. Jednym z tego rodzaju obiektów jest zamek krzyżacki wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku, czyli przed momentem otrzymania praw miejskich przez Sztum. Obiekt do dnia dzisiejszego zachował się tylko częściowo. Mimo jego ogromnego przebudowywania i udoskonalania, jego część zdecydowanie ucierpiała, przyczyniając się w późniejszym okresie do jej rozebrania. Ta część, która zachowała się w całkiem dobrym stanie, do dnia dzisiejszego jest aktywnie wykorzystywana, aby zapoznawać zainteresowane osoby z lokalną historią i kulturą. To właśnie w niej regularnie organizowane są pokazy walk rycerskich, które skupiają na sobie uwagę turystów z całego kraju, a także spoza jego granic.

 
Na uwagę zasługują również dwa kościoły charakteryzujące się dość obszerną historią, które do dnia dzisiejszego pełnią istotną funkcję. Pierwszym z nich jest kościół pod wezwaniem świętej Anny, który, jak większość budynków w okolicy, uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu w przeszłości. Odbudowany został dopiero na początku XX wieku, czym zagwarantował jego atrakcyjny stan do dnia dzisiejszego. Kościołem, który również warto odwiedzić, jest znajdujący się w obrębie byłego ratusza, kościół poewangelicki. Obecnie jednak nie spełnia już swojej funkcji sakralnej – utworzono w nim muzeum, które pozwala na zbliżenie się do regionalnej historii i nie tylko.

 
Do Sztumu warto wybrać się w okresie, kiedy organizowane są w nim liczne imprezy, jak chociażby Ogólnopolski Przegląd Sztuki więziennej czy Święto Ryby, aby jeszcze bardziej cieszyć się swoim urlopem.

One thought on “Sztum – co warto zobaczyć, ciekawe miejsca

 1. Atrakcje turystyczne Sztumu:
  – niezwykła przyroda
  Sztum – Zamek pokrzyżacki
  Kościół parafialny pw. św. Anny
  Sztum – Przegląd Sztuki Więziennej
  Spotkajmy się nad jeziorem
  Sztum – Wieża ciśnień
  Dawny kościół poewangelicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *