Szlaki rowerowe

Oznakowanie: kolor czarny.
Szlak przebiega przez środkową część Pojezierza Iławskiego. Prowadzi po drogach asfaltowych, polnych i leśnych o dobrej nawierzchni. Ruch pojazdów samochodowych umiarkowany. Na trasie atrakcyjne krajobrazy i zabytki. W okolicach Siemian Iławski Park Krajobrazowy.

Najciekawsze miejscowości: 0,0 km lława (skrzyżowanie dróg krajowych do Grudziądza, i Kwidzyna):
Miasto powiatowe w zachodniej części województwa. Położone nad jeziorami: Jeziorak (pow. 3460 ha) i Jeziorak Mały (pow. 26 ha), 33,5 tys. mieszkańców, węzeł drogowy i kolejowy. Duży ośrodek turystyczny. Założone w 1305 r. przez Krzyżaków na miejscu staropruskiej osady. Po pokoju toruńskim (1466 r.) w granicach państwa zakonnego, od 1525 r. w Prusach Książęcych. Siedziba starostwa tzw. dziedzicznego, do 1808 r. (starostami w lławie byli przedstawiciele wielkich pruskich rodów magnackich). Od poło XIX W. rozwój miasta jako węzła kolejowego. Po I wojnie światowej w granicach Niemiec. W 1945 r. zniszczone w 75%, później odbudowane. Zabytki historyczne: kościół pw. Przemienienia Pańskiego (XIV- wieczny odbudowany po 1945 r.) pozostałości gotyckich obwarowań miejskich (XIV w.), dawny ratusz, neobarokowy, z XIX w., rzeźby ze zniszczonego pałacu w Kamieńcu (przy ul. Niepodległości).
    Ząbrowo (8,0 km).
Wieś istniejąca już w  1312 r. na terenie należącym do dóbr kapituły pomezańskiej. Po 1525 r. wieś szlachecka, po 1945 r. majątek państwowy. Kościół parafialny barokowy z lat 1700 -1702 rozbudowany w XIX w., po ewangelicki.

    Szymbark (10 km). Wieś nad północnym brzegiem jez. Szymbarskiego. Powstała w XIV w. (pierwsza wzmianka z 1378 r.) jako osada przy wzniesionym wcześniej zamku kapituły pomezańskiej. Szymbark był wówczas siedzibą prepozyta (proboszcza) kapituły. Podczas wojny trzynastoletniej zamek i wieś zostały zniszczone. W 1527 r. kapituła przekazała wieś i zamek księciu pruskiemu, który oddał je w ręce prywatne. Właścicielami aż do 1945 r, byli przedstawiciele kilku rodów magnackich. W 1945 r. zamek spłonął, a majątek ziemski przejęło państwo. Ruiny zamku kapituły pomezańskiej, budowę, którego rozpoczęto ok.1308 r. zniszczony podczas wojny, trzynastoletniej, przebudowany w XV i XIX W. Po 1945 r. kilkakrotnie zabezpieczany, zachowane w malowniczej formie ruiny. W czasach świetności jeden najwspanialszych zamków Prus Wschodnich. W parku dęby (ok. 450 letnie) i aleja sosnowa (ok. 230-letnia).

    Siemiany (24 km).
Miejscowość letniskowa położona na wysokim zachodnim brzegu jez. Jeziorak, otoczona lasami Iławskiego Parku Krajobrazowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *