Susz – atrakcje, co warto zobaczyć i odwiedzić

Susz to jedno z miast w powiecie iławskim, które zasługują na uwagę ze strony turystów. Leży nad Jeziorem Suskim, dodającego uroku jego architekturze oraz wszystkim miejscom wartym odwiedzenia. Jest to miasteczko niewielkie, zamieszkiwane zaledwie przez niecałe sześć tysięcy mieszkańców, jednak znacząco potrafi zachęcić do zapoznania się z nim wielu turystów z rozmaitych części Polski, a nawet z zagranicy (przede wszystkim pochodzących z jego miasta partnerskiego, jakim jest niemiecki Jarmen).

 
Decydując się na odwiedzenie tego miasta, warto bardzo dokładnie zapoznać się z wszystkimi możliwościami, jakie oferuje on swoim turystom. Jest ich całkiem sporo, a większość z nich skupia się głównie na zabytkach architektonicznych. Na ich czele znajduje się kilka kościołów, zwracających na siebie uwagę nie tylko ze względu na mistyczny klimat panujący w nich, lecz również na niecodzienną, nawiązującą do wielu stylów w sztuce, architekturę. Najważniejszym z nich jest kościół pochodzący z XIV wieku wraz z dobudowaną do niego w późniejszym okresie kaplicą oraz szczytem zachodnim, kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Obecnie znane jest przede wszystkim jako sanktuarium – potrafi zachwycić swoim unikalnym stylem budowniczym oraz wartością religijną, jaką sobą reprezentuje. Ważnym kościołem jest również utrzymany w całkowicie neogotyckim stylu kościół pod wezwaniem świętej Rozalii. Pochodzi on z początków XX wieku – chociaż nie jest budynkiem posiadającym długą historię, potrafi pozostać w pamięci osób odwiedzających go przez długi czas.

 

Na uwagę zasługuje także średniowieczne grodzisko, czyli miejsce najbardziej podkreślające dość długą historię miasta i jego okolic. Zachowało się ono w całkiem dobrym stanie, dzięki czemu przybliżenie sobie lokalnej historii przez osoby zainteresowane nią nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Grodzisko znajduje się nad Jeziorem Suskim, należącym do Pojezierza Iławskiego, chętnie wykorzystywanym przez osoby zainteresowane uprawianiem sportów wodnych, rybactwem czy po prostu spacerowaniem w otoczeniu atrakcyjnej przyrody. Jezioro niezwykle atrakcyjnie prezentuje się przede wszystkim latem – właśnie o tej porze roku najlepiej jest odwiedzić Susz, aby ze swojego urlopu czerpać jak najwięcej, ciesząc się rozmaitymi możliwościami spędzania swojego wolnego czasu.

One thought on “Susz – atrakcje, co warto zobaczyć i odwiedzić

  1. dlamnie największe atrakcje jeśli chodzi o Susz to
    Susz – Kościół św. Antoniego (XIV, XVI w.)
    Susz – Pozostałości murów obronnych (XIV, XVIII w.)
    Susz – Zabytkowa zabudowa (XVIII/XIX w.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *