Prabuty – lista atrakcji, zobacz co warto zobaczyć w mieście

Prabuty to jedno z miast będących jednocześnie siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Znajduje się ono w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim. Zamieszkuje je prawie 9  tysięcy mieszkańców.

 
Chociaż miasto doceniane jest przede wszystkim ze względu na przemysł (główna gałąź, która najszybciej rozwija się w jego obrębie, określana jest przede wszystkim dzięki przemysłowi drzewnemu oraz materiałów budowlanych), miasto charakteryzuje się także znaczącą rolą, jeżeli chodzi o turystykę. Zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na rozbudowaną historię, której początki sięgają XIII stulecia, kiedy to Prabuty otrzymały prawa miejskie.

 

Miasto posiada szereg zabytków, które na pewno przypadną do gustu miłośnikom historii i architektury. Większość z nich nawiązuje ze stylu gotyckiego, czyli XIV-XV stulecia – okresu, kiedy miasto rozwijało się najintensywniej, pozostawiając swój znaczący ślad w historii na wiele lat. Najważniejszym obiektem sakralnym jest gotycka konkatedra pochodząca z końca XIV stulecia. Chociaż splot niekorzystnych wydarzeń doprowadził do jej fatalnego stanu, bardzo szybko została rozbudowana. Obecnie można podziwiać jej architekturę dzięki licznym przebudowywaniom i odbudowywaniom, jakie miały miejsce w drugiej połowie ubiegłego stulecia.

 

Prabuty posiadają także szereg kościołów, które mogą zbliżyć osoby zainteresowane historią, ze świetnością tego miasta. Wystarczy odwiedzić jakąkolwiek część Prabut, aby przekonać się o tym – kościoły w stylu gotyckim oraz neogotyckim obecne są praktycznie na każdym kroku.

 

Miasto posiada także kilka znaczących pomników, które nawiązują do najważniejszych wydarzeń historycznych zachodzących w jego obrębie. Najważniejszy jest na pewno reprezentowany przez pomnik pamięci osób, które zginęły na Kresach Wschodnich. Znajduje się on przy ulicy Kwidzyńskiej. Na uwagę zasługują także obiekty poświęcone doktorowi Krauze. Do dwój najbardziej istotnych zalicza się tablicę poświęconą jego osobie przy ulicy Kuraranckiej oraz pomnik przedstawiający jego postać przy ulicy Grunwaldzkiej.

 

Osoby zainteresowane uprawianiem sportu w Prabutach również znajdą coś dla siebie. Liczne ścieżki rowerowe, parki miejskie (na przykład przy ulicy Parkowej), czy obiekty sportowe (stadiony piłkarsko-lekkoatletyczne i nie tylko) pozwalają cieszyć się aktywnym odpoczynkiem na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *