Ostróda: atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć

Ostróda, jako jedno z większych miast województwa warmińsko-mazurskiego oraz stolica powiatu ostródzkiego, każdego roku potrafi zwrócić na siebie uwagę tysięcy turystów z całej Polski i z zagranicy, głównie z Niemiec, Rosji oraz Litwy. Wszystko ze względu na wartość posiadanej architektury, nawiązującej do dość długiej historii, oraz wielu atrakcji przyrodniczych – miasto znajduje się w obrębie Pojezierza Iławskiego, które nadało mu charakterystycznego wyglądu, przede wszystkim ze względu na niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym Jezioro Drwęckie.

 
Osoby decydujące się na odwiedzenie Ostródy, mające na celu przede wszystkim zapoznanie się z jej wartością historyczną, na pewno będą miały szereg możliwości, aby zaspokoić swoją ciekawość. Na uwagę zasługuje już sama struktura miasta – jako że zostało ono wybudowane w czasach średniowiecznych, charakteryzuje się ono typowo gotyckim układem urbanistycznym, który mógł zostać zachowany nawet dzięki licznym remontom i przebudowywaniom poszczególnych ulic i budynków.

 
Jeżeli chodzi o kościoły, najwięcej uwagi warto poświęcić dwóm obiektom. Pierwszym z nich jest kościół gotycki pod wezwaniem świętego Dominika Savio. Jego początku sięgają XIV wieku, jednak, jak większość tego rodzaju obiektów, na skutek niezbyt pozytywnej historii, musiał być kilkakrotnie odbudowywany i przebudowywany. Szereg procesów zachodzących w jego obrębie pozwoliło mu jednak zachować swój indywidualny charakter i styl. Drugi kościół jest zdecydowanie młodszy – pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Jest nim kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny utrzymany w typowo neogotyckim stylu z odrobinę starszą wierzą, wyróżniającą go na tle pozostałych budynków.

 

Mówiąc o ostródzkiej turystyce, należy także wspomnieć kilka słów o możliwościach, jakie oferuje Jezioro Drwęckie, nad którym leży miasto. Szereg jego cech docenianych jest zarówno ze względu na rekreację, jak i turystykę. Bardzo dobrze przygotowany bulwar nad nim sprzyja rodzinnym spacerom, o czym można przekonać się przede wszystkim w niedzielę – wiele rodziców z dziećmi wybiera właśnie to miejsce, aby móc wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Podczas letnich miesięcy Jezioro Drwęckie dość intensywnie wykorzystywane jest przez osoby zainteresowane pływaniem czy po prostu odpoczynkiem nad wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *