Największe atrakcje turystyczne Pojezierza Iławskiego

5Położone w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego Pojezierze Iławskie zawsze zachwycało miłośników przyrody i wypoczynku pełnego wrażeń, a jednocześnie dość kameralnego. Często też zadawano sobie pytanie o to, jak to możliwe, że tak ciekawa kraina geograficzna nie cieszy się większą popularnością. Na szczęście, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie może się to zmienić, atrakcjom turystycznym Pojezierza Iławskiego poświęca się bowiem coraz więcej uwagi.

 
Gdybyśmy mieli wskazać miejsce, którego nie wolno pominąć będąc w okolicach Iławy, z pewnością w pierwszej kolejności zwrócilibyśmy uwagę na jezioro Jeziorak. Jego nazwa została rozpropagowana między innymi przez piłkarzy z lokalnego klubu, wizyta nad Jeziorakiem jest jednak atrakcyjna także z innych powodów. Jeziorak to szóste co do wielkości jezioro w Polsce, dla statystyków ważne jest zaś i to, że mówimy w jego przypadku o najdłuższym jeziorze w naszym kraju. Informacja ta nie powinna być zresztą zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że jest to polodowcowe jezioro rynnowe. Nad brzegami jeziora niemal nigdy nie brakuje rybaków, w sezonie pojawiają się zaś na nim również żeglarze. Ci mniej doświadczeni zdobywają nowe umiejętności pod okiem instruktorów zatrudnianych przez przystanie żeglarskie, ci bardziej obyci sprawdzają zaś swoje siły w czasie dłuższych rejsów możliwych między innymi dlatego, że Jeziorak jest połączony i z innymi akwenami wodnymi.

 
Będąc nad Jeziorakiem warto udać się również na wyspę Wielka Żuława, jest to bowiem największa wyspa śródlądowa zlokalizowana w Europie. Dziś na wyspie znajdują się ośrodki wczasowe, panuje tu przy tym spokój pozwalający na wypoczynek na łonie natury spędzany bez obaw o zgubienie się w tłumie turystów. Jeśli jednak wierzyć legendzie wyspa nie zawsze była tak spokojna, w dawnych czasach mieszkał bowiem na niej smok. Nie był zbyt kłopotliwy, jeśli przyglądało się wyspie z perspektywy lądu, jeśli jednak któryś z rybaków w nocy zapuścił się w jej pobliże (choćby przez przypadek), spotkanie ze smokiem mogło pozbawić go życia.

 
Ciekawym miejscem jest również zajmujący powierzchnię 25 hektarów Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Park powstał stosunkowo niedawno, bo dwadzieścia lat temu, trudno jednak dziwić się jego założycielom. Powstanie parku było spowodowane chęcią ochrony unikatowej dla tego terenu flory i fauny, coś dla siebie znajdą tu jednak również miłośnicy turystyki wodnej, na niewielkim przecież obszarze parku znajduje się bowiem aż 31 akwenów.

 
Pojezierze Iławskie to również coraz dynamiczniej rozwijająca się infrastruktura turystyczna, dobrze wyposażone przystanie żeglarskie i zadbane ośrodki wczasowe spełniające oczekiwania nawet bardzo wymagających gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *