Morąg – atrakcje, ciekawe miejsca i zabytki

Morąg, czyli miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, jest miastem gminnym, zamieszkiwanym przez ponad 14 tysięcy osób. Charakteryzuje się przede wszystkim całkiej obszerną historią, która podkreśla jego znaczenie aż do dnia dzisiejszego. Wcześniej jego terytorium należało do Prus Górnych, które sprawiły, że miasto zaczęło intensywnie rozwijać się.

Morąg – zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne tego miasta. Ciekawe miejsca , których nie można ominąć odwiedzając Morąg.
Większość zabytków i pozostałości, jakie znajdują się w Morągu, pochodzi z XV-XVII wieku. Warto jednak zauważyć, że można w nim spotkać się także z obiektami wybudowanymi zdecydowanie wcześniej lub później – miłośnicy każdego okresu historycznego na pewno znajdują coś dla siebie.

 

Na pewno najważniejszym obiektem, wartym odwiedzenia, jest Pałac Dohnów, będący wcześniej siedzibą pruskiego rodu szlacheckiego zu Dhona. Jego budowa przypadła na drugą połowę XVI wieky, która pozwoliła mu nadać styl typowo barokowy. Niestety, obiekt architektoniczny, który dzisiaj możemy podziwiać, poddany został szeregowi procesów budowlanych odrestaurowujących go, przez co utracił on częściowo swój początkowy charakter. Osoby, które zdecydują się na jego odwiedzenie, mogą przyjrzeć się dziedzińcowi, dwukondygnacyjnej strukturze budowy oraz zegarowi słonecznemu, który jeszcze niedawno idealnie wywiązywał się z pełnionych przez siebie funkcji. Obecnie w obrębie pałacu znajduje się Muzeum Warmii i Mazur, pozwalające na zapoznanie się z historią i kulturą regionu.

 
Ważnym obiektem jest również gotycki ratusz, jedna ze starszych budowli, które w dobrym stanie zachowały się do dnia dzisiejszego. W 2009 roku władze miasta zadecydowały, że stanie się on siedzibą organizacji pozarządowych – budynek jest nią do dzisiaj.

 

Decydując się na odwiedzenie tego miasta i zapoznanie się z prezentowaną przez niego wartością, warto także odwiedzić pozostałości po zamku krzyżackiego, zbliżającego z historią regionu. Na początku XIX wieku poddany on został szeregowi procesów budowlanych, a następnie nawet rozebraniu. Obecnie jest on intensywnie odbudowywany – niedługo będzie można podziwiać go jako jedną z głównych atrakcji Morąga.

 

Nie można także zapominać o przyrodzie, jaka otacza miasto. Miejsca takie, jak Rozlewisko Morąskie, czy jezioro Narie na pewno sprzyjają spędzaniu czasu w rodzinnym gronie, spacerując i ciesząc się bliskim kontaktem z naturą, przede wszystkim latem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *