Miłomłyn – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Miłomłyn należy do powiatu ostródzkiego, leżącego w województwie warmińsko-mazurskim. Jest głównym miastem gminy miejsko-wiejskiej Miłomłyn, zamieszkiwanej przez niecałe pięć tysięcy mieszkańców – samo miasto jest miejscem zamieszkania dla zaledwie 2400 tysięcy osób.

 
Historia miasta rozpoczęła się już w XIII wieku. Początkowo otrzymało ono prawa miejskie w 1335 roku, czyli po niecałym stulecia od jego założenia, jednak na przestrzeni lat zostały one utracone. Miłomłyn ponownie został przywrócony na mapę jako miejscowość posiadająca prawa miejskie w 1998 roku. Nie oznacza to, że nie posiada on ważnych obiektów historycznych, które sprawiają, że turystyka w nim może rozwijać się – wręcz przeciwnie. Jest to miasto o dość dużej wartości, posiadające przynajmniej kilka znaczących obiektów, które skupiają na sobie uwagę osób decydujących się jego odwiedzenie bądź przynajmniej spędzenie trochę czasu w jego okolicach.

 
Jednym z najważniejszych obiektów, jeszcze bardziej podkreślających historyczną wartość miasta, są mury miejskie z XVI wieku, a właściwie ich pozostałości – na przestrzeni wieków Miłomłyn poddawany był licznym walkom, przez co jego architektura zdecydowanie ucierpiała. Najlepiej to widać na przykładzie opisywanych murów, po których dzisiaj zostały już tylko ruiny. Wciąż jednak warto bezpośrednio zapoznać się z nimi, aby ocenić ich wartość, jakie posiadały, jeżeli chodzi o ochronę Miłomłyna przed wrogiem w przeszłości.

 
Osoby zainteresowane architekturą, na pewno powinny poświęcić swoją uwagę także trzem najważniejszym obiektom sakralnym. Pierwszym z nich jest neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja. Chociaż nie posiada on długiej historii (został wybudowany pod koniec XIX stulecia), potrafi zwrócić na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na swoje wnętrze. Jego barokowy ołtarz, posiadający liczne zdobienia, pozostaje w pamięci osób odwiedzających go przez bardzo długi czas. Odrobinę uwagi warto poświęcić także dwóm pozostałym obiektom – kaplicy ewangelickiej pochodzącej z XIX wieku oraz kaplicy cmentarnej utrzymanej w całkowicie neogotyckim stylu, wybudowanej w pierwszej połowie ubiegłego stulecia.

 
Oprócz obiektów sakralnych i pozostałości po murach obronnych, osoby odwiedzające Miłomłyn mogą poczuć historyczny klimat miasta dzięki spacerowaniu po jego uliczkach. Wiele z nich wciąż posiada wręcz nienaruszony historyczny klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *