Mazury

7Mazury (nazywane dawniej również Mazowszem Pruskim, teraz zaś popularne dzięki nazwie Kraina Wielkich Jezior) to region geograficzno-kulturowy położony na terenie Polski północno-wschodniej. W jego skład wchodzą tereny Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Iławskiego, administracyjne zaś region przynależy do województwa warmińsko-mazurskiego ze stolicą w Olsztynie. Sama nazwa znana była już w piętnastym wieku, najprawdopodobniej pochodziła przy tym od rzeczownika określającego smolarzy mieszkających w tutejszych lasach.

 

Dzisiejszy krajobraz Mazur zawdzięczamy ostatniemu zlodowaceniu, które miało miejsce około 14000 lat temu. Właśnie na ten okres datowane jest zresztą najstarsze znalezisko architektoniczne na tych terenach – róg renifera, na który natrafiono w okolicach Giżycka. Dla krajobrazu tego regionu najbardziej charakterystyczne są jeziora różnej wielkości i głębokości, za typowe dla obszaru Mazur uważa się jednak również przydrożne aleje drzew, szlacheckie dworki z kompleksami parkowo-ogrodowymi, cmentarze ewangelickie oraz pamiątki z okresu wczesnośredniowiecznego (w tym między innymi posągi bóstw czczonych przez plemiona pruskie). Wszystkie te wyznaczniki przyczyniają się do tego, że Mazury są postrzegane jako teren wyjątkowy ciesząc się dużym zainteresowaniem turystów wywodzących się tak z kraju, jak i z zagranicy.

 
Znakiem rozpoznawczym Mazur są jednak jeziora, o których mówi się, że każde jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jeziora kuszą przede wszystkim rybaków i żeglarzy, czysta woda o przystępnej temperaturze sprawia jednak, że latem nie brakuje nad nimi również turystów cieszących się możliwością zażywania kąpieli wodnych i słonecznych. Najciekawszym mazurskim jeziorem wydaje się jezioro Śniardwy położone w powiatach mrągowskim i piskim i uważane za największe jezioro w Polsce. Jest to jezioro morenowe, na terenie którego znajduje się osiem wysp, jego znakiem rozpoznawczym są przy tym liczne zatoki. Cały obszar jeziora wchodzi w skład Mazurskiego parku Krajobrazowego, a szczególną ochroną otoczone jest przylatujące tu ptactwo. Będąc na Mazurach warto odwiedzić również polodowcowe jezioro lodowcowe Mamry uznawane nie tylko za jedno z największych, ale i za posiadające największą objętość w Polsce. Północna część jeziora jest wyraźnie głębsza od południowej, na terenie całego zbiornika można zaś zachwycać się czystą wodą i ciekawymi przykładami roślinności. Na jeziorze rozwija się turystyka wodna, przechodzi bowiem przez nie trasa wiodąca z Węgorzewa do Pisza i Rucianego Nidy.

 
Turyści trafiający na Mazury zachwycają się przede wszystkim przyrodą, której nie udało się jeszcze zniszczyć człowiekowi. Warto jednak zaglądać nie tylko nad jeziora, ale i do pobliskich wsi i miasteczek, gdzie w sezonie czeka na turystów niemało atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *