Kisielice – atrakcje turystyczne, co zobaczyć

Kisielice to jedno z miast województwa warmińsko-mazurskiego I powiatu iławskiego. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie. Obecnie zamieszkuje je niewiele ponad 2000 osób.

 
Miasto charakteryzuje się dość sporym zainteresowaniem, jeżeli chodzi o jego walory turystyczne. Doceniane jest przede wszystkim ze względu na przyrodę oraz architekturę, która ukształtowała się na przestrzeni wszystkich lat istnienia miasta (uzyskało ono prawa miejskie zaraz po jego założeniu, czyli w 1331 roku. Chociaż później je straciło i odzyskało dopiero w 1986 roku, wciąż mogło rozwijać się).

 

Jeżeli chodzi o przyrodę, warto zwrócić przede wszystkim położenie Kisielic nad jeziorem Goryńskim i Trupel, które chętnie przez mieszkańców i osoby przyjezdne wykorzystywane są do aktywnego odpoczynku nad wodą, na przykład poprzez uprawianie sportów wodnych czy po prostu spacerowanie w ich okolicach. Na uwagę zasługuje także jeden z parków krajobrazowych, a dokładniej Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, który reprezentuje Zielona Płuca Polski – określenie pozwalające na zdefiniowanie obszarów najbardziej zalesionych w naszym kraju. Przez okolice przebiega szereg szlaków rowerowych, które pozwalają na szczegółowe odkrywanie terenów pofałdowanych i niezwykle zielonych.

 
Jeżeli chodzi o wartość architektoniczną, jaką posiada miasto, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane poszczególne jego budynki. Wielkość została utworzona dzięki wykorzystywaniu cegły, które przyczyniły się do szybkiego odbudowania miasta po szeregu wojen i bitw, które zostały rozegrane w jego obrębie oraz okolicach. Szczególne znaczenie, jeżeli chodzi o poziom zniszczeń, miała II wojna światowa. Jak można jednak zauważyć, władze Kisielic dołożyły wszelkich starań, aby solidnie odbudować miasto w tak szybkim czasie, jak tylko jest to możliwe.

 

Jeżeli chodzi o obiekty architektoniczne, miasto posiada kilka, na które warto zwrócić uwagę. Większość z nich nie posiadają zbyt dużej wartości kulturalnej, gdyż należą do budynków typowo użytkowych, jednak na uwagę zasługuje przede wszystkim całkiem atrakcyjna, charakterystyczna dla Kisielic architektura. Do tego rodzaju budynków zalicza się: budynek szkoły podstawowej, budynek po młynie miejskim oraz dworzec Kisielice. Ten ostatni został wybudowany pod koniec XIX stulecia i od tego czasu do 1990 roku stanowiło ważny punkt, jeżeli chodzi o transport kolejowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *