Iława – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Iława to jedno z największych miast województwa warmińsko-mazurskiego i jednocześnie stolica powiatu iławskiego. Zamieszkiwana jest przez ponad 32 tysiące osób, jednak latem gęstość jej zaludnienia zdecydowanie wzrasta – wszystko ze względu na to, że charakteryzuje się ona olbrzymimi walorami turystycznymi.
Miasto należy do terenów Zielonych Płuc Polski, czyli terenów Polski północno-wschodniej, licznie pokrytymi lasami, dzięki czemu powietrze w ich obrębie jest niezwykle świeże, a przyroda – atrakcyjna, sprzyjająca aktywnym formom spędzania czasu. To właśnie one stanowią często jeden z największych powodów, ze względu na który tak spora grupa osób każdego lata decyduje się na odwiedzenie tego miasta.

Iława doceniana jest przede wszystkim ze względu na swoją przyrodę oraz możliwości rekreacji, jakie ona oferuje. Znajdziemy w niej jezioro rynnowe Jeziorak, gwarantujące ogromne możliwości uprawiania rozmaitych sportów wodnych (w tym przede wszystkim żeglarstwa), czy po prostu opalania się na jednej z piaszczystych plaż. Przebywając w okolicach miasta, warto także zdecydować się na spędzenie trochę czasu w obrębie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Został on założony w 1993 roku i posiada powierzchnię przekraczającą 250 kilometrów kwadratowych. Na jego terenie znajduje się aż 58 pomników przyrody, jak chociażby Gruba Sosna (drzewo o obwodzie 310 centymetrów!) czy Grupa 8 dębów, przedstawiająca olbrzymie drzewa, charakteryzujące się długą historią.
Mówiąc o Iławie, nie można także zapominać o zabytkach tego miejsca. Chociaż większość z nich została zniszczona podczas drugiej wojny światowej, władze miasta bardzo szybko rozpoczęły ich odbudowę, dzięki czemu obecnie można cieszyć się całkiem atrakcyjną architekturą.

 

Do najważniejszych miejsc, które na pewno powinny znaleźć się na liście odwiedzających to miasto Pojezierza Iławskiego, należą: –
– Iławskie mury miejskie,
– kościół Przemienienia Pańskiego wybudowany w latach 1317-1325, utrzymany w stylu typowo gotyckim,
– zabytkowy młyn wodny wraz z rzeką Iławką,
– fosa miejska,
– pozostałości po staropruskim grodzie z początków X stulecia.
Oczywiście, miejsc wartych uwagi jest zdecydowanie więcej – w Iławie każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, co sprawi, że jego wypoczynek będzie można zaliczyć do jak najbardziej udanych i wartościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *