Dzierzgoń atrakcje, co warto odwiedzić i zobaczyć

Dzierzgoń to miasto będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Dzierzgoń, znajdującej się w powiecie sztumskim, w województwie pomorskim. Obecnie zamieszkiwane jest przez ponad 5 i pół tysiąca osób.

 
Miasto jest jedną ze starszych miejscowości, które w miarę szybko otrzymały prawa miejskie. Zostało ono założone w drugiej połowie XIII stulecia, a miastem stało się już w 1290 roku. Od tego czasu mogło rozwijać się niezwykle intensywnie, czego dowody zauważalne są do dnia dzisiejszego.

 
Jednym z najważniejszych elementów, na które wszystkie turyści odwiedzający Dzierzgoń powinni zwrócić swoją uwagę, są pozostałości po zamku krzyżackim. Został on wybudowany jeszcze przed przyznaniem miejscu praw miejskich, dokładniej w 1248 roku. Nie spełniał też długo swojej funkcji. Został rozbudowany w 1456 roku, a jego ruiny następnie zostały wykorzystane do tworzenia innych obiektów architektonicznych, w tym przede wszystkim do budowy kościoła reformatów. Jego ruiny  i fundamenty wciąż można podziwiać, uświadamiając sobie, jak długą historią charakteryzuje się Dzierzgoń – warto to miejsce odwiedzić przede wszystkim podczas cieplejszych miesięcy, kiedy nie są one przykryte śniegiem lub kiedy obszar ruin nie jest otoczony błotem. Tylko i wyłącznie wtedy zwiedzanie ruin zagwarantuje odpowiedni kontakt z lokalną historią.

 
Warto także odwiedzić kościół Świętej Trójcy i Świętej Katarzyny, którego budowa rozpoczęła się już w 1310 roku. Bardzo szybko jednak został zniszczony, a jego praktycznie całkowita odbudowa nastąpiła w 1682 roku. Reprezentuje on typowo gotycki styl i został wykonany z czerwonej cegły, która nadaje mu solidnego charakteru. Osoby zainteresowane budowlami sakralnymi, mogą także zapoznać się z neogotyckim kościołem Świętego Ducha, który pochodzi z początków XVIII stulecia. Charakteryzuje się on także gotyckim stylem i do dnia dzisiejszego został utrzymany w całkiem dobrym stanie, skupiając co tydzień wielu wiernych z Dzierzgonia i jego okolic.

 

Miasto potrafi zauroczyć także swoją przyrodą, przede wszystkim w sezonie letnim, kiedy jest niezwykle zielone – wszystko ze względu na swoje położenie w obrębie wielu lasów. To właśnie one przede wszystkim umożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu poprzez spacerowanie czy jazdę na rowerze, która dodatkowo może być połączona ze zwiedzaniem okolicy i poznawaniu coraz to odleglejszych, możliwe, że nawet ciekawszych, okolic.

One thought on “Dzierzgoń atrakcje, co warto odwiedzić i zobaczyć

 1. Największe atrakcje Dzierzgonia to:
  Gotycki kościół św. Katarzyny
  Dzierzgoń – Barokowy kościół Świętego Ducha (XVII/XVIII w.)
  Cmentarz (XIV-XVIII w.)
  Cmentarz luterański (k. XVIII w.)
  Cmentarz żydowski (ok. 1800)
  Nowiny – Pałac (XVIII-XIX w.)
  Budynek poklasztorny (XVIII w.)
  Dzierzgoń – Ruiny zamku krzyżackiego (XIII w.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *