Dorzecze Drwęcy

6Uchodząca do Wisły rzeka Drwęca liczy sobie około 250 kilometrów. Jej źródła znajdują się w Czarcim Jarze na Wzgórzach Dylewskich, znakiem rozpoznawczym Drwęcy jest zaś między innymi to, że jest to rzeka niemal w całości meandrująca (wyjątek stanowi jej górny odcinek). Ze względu na duże walory krajobrazowe dorzecze Drwęcy jest uważane za teren o wyjątkowo dużym poziomie atrakcyjności tak dla miłośników turystyki wodnej, jak i dla turystów pieszych.

 
Jako ważny ciąg wodny Drwęca była wykorzystywana już w średniowieczu, w szczególny sposób budząc zainteresowanie ze strony zakonników stojących na czele Państwa Krzyżackiego. W czasie ich panowania Drwęcą dostarczano między innymi płody rolne uznając, że taka forma transportu może być szybsza i bezpieczniejsza niż transport lądowy. W latach 1815-1920 Drwęca była również rzeką graniczną przez długi czas wyznaczając granicę pomiędzy zaborem pruskim i rosyjskim. Turyści, którzy lubią poszukiwanie śladów czasów minionych do dziś mogą oglądać dawne budynki wykorzystywane przez pograniczników dziś pełniące funkcję mieszkalną.

 
Dorzecze Drwęcy to również region interesujący z punktu widzenia wędkarzy, tych ostatnich nie kusi przy tym wyłącznie sama rzeka, ale również znajdujące się w jej okolicach jeziora. Tu warto wspomnieć choćby o Jeziorze Drwęckim składających się z dwóch wąskich rynien, a swoją nazwę zawdzięczającym temu, że ze wschodu na zachód przepływa przez nie rzeka Drwęca. Jezioro kusi również turystów pieszych, z Ostródy do Piławek można się bowiem dostać dwoma szlakami – niebieskimi i zielonym – za każdym razem zyskując szansę przyjrzeniu się z bliska temu urokliwemu zbiornikowi wodnemu. Osoby zainteresowane okolicznymi jeziorami powinny odwiedzić również Zbiczno (idealne dla miłośników połowów sielawy, płoci, leszcza i szczupaków), Szeląg Wielki oraz Puzy, przy każdym bez trudu można bowiem znaleźć możliwość zakwaterowania.

 
Turyści, którzy coraz chętniej wypoczywają nad Drwęcą zwracają uwagę przede wszystkim na to, że rzeka na całej swojej długości stanowi rezerwat przyrody. Trudno się temu dziwić, charakteryzuje ją bowiem czysta woda, malownicze przełomy, a także wiele leśnych jezior, z których część nie ma nawet nazwy. Odkrywanie uroków Drwęcy może odbywać się na wiele sposobów, największą popularnością już od lat cieszą się jednak w jej przypadku spływy kajakowe. Podróż kajakiem wzdłuż rzeki cieszy się coraz większą popularnością, turyści zwracają jednak uwagę na to, że nawet w szczycie sezonu szlaki nie są zatłoczone. Zachowanie kameralnego charakteru spływów to zresztą jeden z największych sukcesów, jakimi mogą pochwalić się osoby promujące Drwęcę jako atrakcję turystyczną tego regionu.

One thought on “Dorzecze Drwęcy

  1. Obszar dorzecza Drwęcy ukształtowany został podczas zlodowacenia wistuliańskiego – stadium poznańskiego. Drwęca jest połączona z Zalewem Wiślanym poprzez Kanał Elbląski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *